Nekrolog pełni bardzo ważną funkcję. Z jednej strony obwieszcza światu śmierć danej osoby, a z drugiej przekazuje informacje praktyczne na temat m.in. daty i miejsca pochówku. I choć napisanie nekrologu wydaje się być bardzo prostym zadaniem, to jednak w silnych emocjach bliscy zmarłego mogą mieć z tym poważny problem. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, z jakich elementów musi się składać nekrolog oraz podpowiadamy, jak go napisać, by również w ten sposób oddać hołd zmarłej osobie.
Te elementy musi zawierać nekrolog
Nekrolog jest nie tylko formą wyrażenia żalu po stracie bliskiej osoby, ale także – a może przede wszystkim – najprostszym sposobem zawiadomienia o śmierci i planowanym pogrzebie. Z założenia nekrologi publikuje się z myślą o znajomych zmarłego, z którymi jego rodzina nie ma bezpośredniego kontaktu, dlatego nie może ich osobiście poinformować o uroczystości pogrzebowej.
Z tego powodu każdy nekrolog musi mieć przede wszystkim wartość informacyjną, czyli zawierać:
- imię i nazwisko oraz wiek zmarłej osoby,
- datę śmierci,
- ewentualnie okoliczności śmierci (np. „zmarł nagle” czy „zginęła tragicznie”),
- datę, godzinę i miejsce pogrzebu,
- informację, kto jest autorem nekrologu (np. „Pogrążeni w żałobie rodzice”).
Nekrolog może również zawierać elementy dodatkowe, takie jak symbole religijne, krótki biogram zmarłego czy informację na temat ewentualnej konsolacji lub też prośbę o nieskładanie kondolencji. Standardowo w nekrologu umieszcza się także żałobny cytat. Zdecydowanie najpopularniejsze są słowa ks. Jana Twardowskiego: „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.”
W nekrologu na pewno nie warto się rozpisywać. Powinien on być krótki, treściwy i mieć dużą wartość informacyjną. Osoby, które go przeczytają, powinny dowiedzieć się z niego, gdzie i kiedy odbędzie się pogrzeb, a także zyskać wiedzę na temat potencjalnej przyczyny śmierci (sędziwy wiek wskazuje na zgon naturalny, z kolei „zginął tragicznie” sugeruje już wypadek).
Gdzie opublikować nekrolog?
Jeszcze kilkanaście lat temu odpowiedź na to pytanie byłaby oczywista: w lokalnej prasie. Dziś jednak mamy powszechny dostęp do Internetu, z którego korzysta ponad 70% Polaków uwzględniając wszystkie grupy wiekowe. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na publikację nekrologu właśnie w sieci, najczęściej na lokalnych portalach newsowych.
Mimo to zalecamy, aby nie rezygnować całkowicie z wydawnictw papierowych. Prasa codzienna wciąż jest głównym źródłem informacji dla osób starszych, które także mogą chcieć wziąć udział w uroczystości pogrzebowej.
Napisanie nekrologu można zlecić zakładowi pogrzebowemu
Z tej usługi korzysta wielu klientów Zakładu Pogrzebowego Jakubisiak z Warszawy, którzy najczęściej nie czują się na siłach, aby napisać nekrolog, a później jeszcze wybierać miejsca jego publikacji. Jest to dość czasochłonne oraz wyzwala dodatkowe emocje, których w tak trudnym momencie życia warto sobie oszczędzić.
Aby zlecić napisanie nekrologu pracownikom zakładu pogrzebowego wystarczy tylko przekazać podstawowe informacje na temat miejsca, daty i godziny uroczystości, a także podać imię i nazwisko oraz wiek zmarłego. Ważne jest również, aby już na tym etapie określić, czy planujemy zorganizować uroczystość wyznaniową, czy świecką (w tym drugim przypadku nekrolog będzie pozbawiony symboli religijnych). Dodatkowo można zażyczyć sobie, aby w nekrologu zawrzeć prośbę o nieskładanie kondolencji.
W ramach tej usługi zapewnimy Państwu również wykupienie miejsc publikacji nekrologu – czy to w gazetach codziennych, czy na portalach internetowych, oczywiście po wcześniejszej konsultacji. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które zdejmuje z Państwa barków kolejny obowiązek związany z organizacją pogrzebu bliskiej osoby.
Zakład Pogrzebowy Jakubisiak świadczy usługi pogrzebowe w Warszawie na terenie dzielnic Mokotów, Ochota, Ursynów oraz Śródmieście. Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami.