Tytułowa sytuacja nie jest wcale tak rzadkim zjawiskiem, jak mogłoby się wydawać. Pomimo tego, że w Polsce nadal obowiązuje niepisany zwyczaj utrzymywania bliskich relacji rodzinnych i zapewnienia opieki osobom chorym oraz starszym, to jednocześnie zauważamy stopniowe rozluźnianie tych więzi. Zdarza się, że z przyczyn losowych, w wyniku kłótni czy emigracji, niektóre osoby nie mogą liczyć na pomoc rodziny przy organizacji pogrzebu np. w Warszawie. W takiej sytuacji muszą zadziałać procedury urzędowe, które omawiamy w poradniku przygotowanym przez ekspertów Zakładu Pogrzebowego Jakubisiak z Warszawy.
Organizacja pogrzebu to obowiązek gminy
W sytuacji, gdy rodzina zmarłej osoby nie poczuwa się do organizacji pogrzebu, tej rodziny nie ma, nie można się z nią skontaktować lub po prostu bliscy nie mają pieniędzy na opłacenie uroczystości, wówczas obowiązek zorganizowania pochówku spada na gminę.
To warto wiedzieć
Organem odpowiedzialnym za zorganizowanie pogrzebu zmarłego mieszkańca w przypadku, gdy ten nie miał rodziny, jest gminny lub miejski ośrodek pomocy społecznej.
To gmina opłaci wszystkie procedury pogrzebowe, a następnie wystąpi o wypłatę zasiłku pogrzebowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (który przysługuje temu, kto rzeczywiście poniósł koszty związane z organizacją pochówku).
Trzeba przy tym pamiętać, że pogrzeb zorganizowany przez gminę zawsze jest bardzo skromny, ponieważ władze samorządowe nie mogą „dopłacać” do pochówku – chodzi o to, że muszą zmieścić się w kwocie zasiłku pogrzebowego, która jest bardzo niska (4000 zł i nie zmieniła się od lat).
Nie ma zatem co liczyć na piękną trumnę, efektowną oprawę pogrzebu etc. Uroczystość będzie raczej symboliczna, z tradycyjnym złożeniem ciała do grobu w miejscu wykupionym przez rodzinę/zmarłego lub wskazanym przez gminę na cmentarzu komunalnym.
Gmina zawsze zleca organizację pogrzebu albo gminnemu zakładowi zieleni miejskiej, albo prywatnemu zakładowi pogrzebowemu, z którym samorząd ma zawartą umowę.
Charakter pogrzebu organizowanego przez gminę
Ważne jest to, że gmina przed zorganizowaniem pogrzebu zmarłego mieszkańca musi ustalić jego wyznanie. W tym celu urzędnicy najczęściej odwiedzają proboszcza parafii, na terenie której mieszkała ta osoba i pytają o jej związki z Kościołem. Informacji na ten temat może też udzielić rodzina, sąsiedzi czy bliscy znajomi.
Zgodnie z ustalonym stanem faktycznym gmina zorganizuje zmarłej osobie pogrzeb wyznaniowy lub świecki.
Gdy rodzina nie ma pieniędzy na zorganizowanie pogrzebu
Wcześniej opisaliśmy procedury, jakie obowiązują w przypadku, kiedy zmarła osoba nie miała rodziny lub nie utrzymywała z nią kontaktu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ta rodzina jest, jej związki ze zmarłym były silne, natomiast bliscy są w bardzo trudnym położeniu ekonomicznym i zwyczajnie nie stać ich na zorganizowanie pogrzebu. Co wtedy?
Tutaj znów z pomocą przyjdzie gminny lub miejski ośrodek pomocy społecznej, który może udzielić – za zgodą wójta/burmistrza/prezydenta – zasiłku celowego na pokrycie kosztów organizacji pogrzebu. Jest to zasiłek niezależny od zasiłku pogrzebowego z ZUS.
Zwykle przy wsparciu gminy da się już opłacić podstawowe usługi pogrzebowe i zorganizować bliskiej osobie skromny, ale godny pochówek. Dlatego jeśli są Państwo w bardzo trudnej sytuacji finansowej, to radzimy od razu skontaktować się z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej i zapytać o możliwość uzyskania zasiłku celowego.
Zakład Pogrzebowy Jakubisiak to jedna z najbardziej renomowanych firm w Warszawie. Od kilkudziesięciu lat zapewniamy naszym klientom najwyższą jakość organizacji pochówków – zarówno tych wystawnych, jak i bardzo skromnych.
Już teraz zapraszamy do zapoznania się z całą naszą ofertą oraz do bezpośredniego kontaktu z biurami Zakładu Pogrzebowego Jakubisiak. Usługi pogrzebowe w Warszawie świadczymy na terenie dzielnic Mokotów, Ochota, Ursynów i Śródmieście.