Wielu z nas często myśli o śmierci, zwłaszcza jeśli pojawiają się choroby lub wchodzimy w okres sędziwego wieku. Naturalne jest zatem, że w pewnym momencie zaczynamy się zastanawiać nad wyborem miejsca spoczynku. Jeśli nie mają Państwo grobu rodzinnego, to warto zawczasu zadbać o wykupienie miejsca na cmentarzu – czy to dla siebie, czy dla kogoś bliskiego, kogo śmierci się Państwo spodziewają. W poradniku Zakładu Pogrzebowego Jakubisiak z Warszawy podpowiadamy, z jakimi formalnościami się to wiąże.
Jak wykupić miejsce na cmentarzu?
Polskie prawo dokładnie reguluje tę kwestię. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych każdy może wykupić, a właściwie zarezerwować miejsce na cmentarzu. Wymagane jest jednak wniesienie stosownej opłaty (ustalonej przez zarządcę cmentarza) na okres minimum 20 lat.
Wnosząc taką opłatę gwarantują sobie Państwo przydzielenie miejsca na cmentarzu. Prawo do tej kwatery jest niezbywalne właśnie na okres minimum 20 lat. Jeśli jednak po tym czasie nie zostanie wniesiona kolejna opłata, to – po uprzednim wysłaniu zawiadomienia przypominającego – zarządca cmentarza nabywa prawo do usunięcia nagrobka i przydzielenia kwatery komuś innemu. Warto zatem tego pilnować.
Aby wykupić miejsce na cmentarzu należy udać się do zarządcy danej nekropolii i zawrzeć z nim umowę cywilną. Po wniesieniu opłaty kwatera zostanie zarezerwowana na uzgodniony okres.
Na jakim cmentarzu można wykupić miejsce dla siebie lub kogoś bliskiego?
W Polsce cmentarze dzielą się na te wyznaniowe oraz komunalne. Szczególną specyfiką charakteryzują się pierwsze z nich, ponieważ formalnie należą one do związków wyznaniowych, w zdecydowanej większości parafii katolickich. Tym samym to proboszcz decyduje o tym, czy dana osoba może spocząć na cmentarzu znajdującym się w jego jurysdykcji. Mogą się z tym wiązać pewne problemy w sytuacji, gdy np. zechcemy pochować na cmentarzu parafialnym osobę, która nie praktykowała.
Prosimy natomiast pamiętać, że od powyższej zasady obowiązuje ważny wyjątek. Jeśli jedynym cmentarzem w danej miejscowości jest ten wyznaniowy (nie ma cmentarza komunalnego), to proboszcz nie może odmówić pochówku nikomu – nawet jeśli planowany jest pogrzeb świecki, czyli bez udziału osoby duchownej lub w innym obrządku niż katolicki.
Ile kosztuje miejsce na cmentarzu?
Nie ma jednej, obowiązującej w całym kraju stawki. Cena, jaką trzeba zapłacić za 20-letnie prawo do konkretnej kwatery zależy od takich czynników, jak lokalizacja cmentarza, interesujące nas miejsce (te położone w „lepszych” sektorach są droższe), a także wielkość grobu (czy ma to być miejsce pojedyncze, czy może podwójne).
Na szczęście nie mówimy tutaj o bardzo wysokim koszcie, ponieważ średnio w Polsce za zarezerwowanie kwatery na cmentarzu na okres 20 lat trzeba zapłacić od około 500 do 700 złotych, choć oczywiście zdarzają się kwatery kosztujące i powyżej 1000 złotych.
Co istotne, przy przedłużaniu prawa do miejsca na cmentarzu na kolejne 20 lat płacimy taką samą cenę jak wcześniej.
Wykupienie miejsca na cmentarzu to tylko jeden z wielu obowiązków, jakich trzeba dopełnić chcąc pochować bliską osobę. W większości spraw związanych z organizacją pogrzebu mogą Państwo liczyć na wsparcie naszej firmy. Zakład Pogrzebowy Jakubisiak z Warszawy oferuje swoim klientom profesjonalną, kompleksową opiekę zarówno na etapie przygotowań do pochówku, jak i przeprowadzenia samej uroczystości.
Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami, których pracownicy udzielą Państwu wyczerpujących informacji oraz wsparcia w tych trudnych chwilach – pod numerem alarmowym mogą Państwo zgłosić śmierć bliskiej osoby o dowolnej porze dnia i nocy, również w dni wolne.
Zakład Pogrzebowy Jakubisiak świadczy profesjonalne usługi pogrzebowe w Warszawie Mokotów, Ochota, Ursynów i Śródmieście. Jesteśmy jednym z najdłużej działających i najlepiej ocenianych zakładów pogrzebowych w stolicy.