Truizmem będzie stwierdzenie, że wszystko drożeje. W warunkach wysokiej inflacji nikogo nie dziwi, że za poszczególne produkty i usługi musimy płacić coraz więcej. Podwyżki nie ominęły również branży funeralnej. Koszty organizacji pogrzebu z roku na rok są coraz wyższe, ponieważ firmy pogrzebowe nie mogą brać na siebie podwyżek cen paliw, funeraliów czy usług świadczonych przez podmioty trzecie (np. krematoria, zakłady kamieniarskie). Ile zatem kosztuje pogrzeb w Warszawie w 2023 roku? Na jakie wydatki trzeba się przygotować? Wreszcie: jak wybrnąć z sytuacji, w której rodziny nie stać na sfinansowanie uroczystości gotówką? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w kolejnym poradniku przygotowanym przez Zakład Pogrzebowy Jakubisiak z Warszawy.
Średnia cena pogrzebu znów w górę
Bardzo trudno jest podać konkretną kwotę, jaką trzeba zapłacić za organizację pogrzebu w Warszawie czy w dowolnym innym mieście. Jest zbyt dużo elementów wpływających na ostateczny koszt usługi zakładu.
Posiłkujemy się zatem wyliczeniami Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. Wynika z nich, że średnia cena pogrzebu w Polsce wynosi około 8 tysięcy złotych. W Warszawie stawki są nieco wyższe, choć też nie jest to regułą. Zdarza się, że dużo więcej trzeba zapłacić w małej miejscowości, w której nie ma żadnej konkurencji i ceny ustala jeden zakład pogrzebowy.
Co składa się na koszt pogrzebu?
Poza samą usługą pogrzebową świadczoną przez wynajęty zakład, na koszt organizacji pochówku i uroczystości pożegnalnej wpływają przede wszystkim funeralia oraz różnego rodzaju akcesoria pogrzebowe. Mamy na myśli:
- Trumnę– jej cena waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych (choć trumny na specjalne zamówienie mogą kosztować znacznie więcej);
- Urnę– urna powinna być nieco tańsza, ponieważ podstawowy model można kupić już za około 350-400 złotych, natomiast najdroższe urny to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych;
- Odzież dla zmarłej osoby – jeśli rodzina nie dysponuje odzieżą własną, to jej zakup w zakładzie pogrzebowym kosztuje kilkaset złotych, w zależności od rodzaju, jakości i komplementarności garderoby;
- Przygotowanie ciała do pogrzebu– tutaj rozpiętość cen jest bardzo szeroka, ponieważ wiele zależy od tego, czy rodzina decyduje się wyłącznie na standardową kosmetykę pośmiertną (koszt od kilkudziesięciu złotych), czy na profesjonalną usługę tanatologa (kilkaset złotych).
Oczywiście na koszt pogrzebu wpływa również szereg innych elementów, takich jak kwiaty, usługa przechowania ciała w zakładowej chłodni, wydrukowanie i rozwieszenie klepsydr, tablica nagrobna, wynajem karawanu, publikacja nekrologów, dewocjonalia dostarczone przez zakład pogrzebowy itd.
Warto zamówić usługę kompleksową
Wiedząc, ile w przybliżeniu i w wariancie podstawowym kosztuje pogrzeb w Warszawie w 2023 roku, mogą już Państwo ocenić, czy dysponują Państwo odpowiednimi środkami finansowymi. Tak czy inaczej trzeba pochować bliską osobę, a z doświadczenia wiemy, że najlepszym sposobem na oszczędności jest skorzystanie z kompleksowej usługi świadczonej przez profesjonalny zakład pogrzebowy.
Firmy pogrzebowe oferują swoim klientom gotowe pakiety usług, które obejmują wszystkie najważniejsze czynności związane z organizacją pochówku. Warto się na to zdecydować, ponieważ w pakiecie te usługi są po prostu tańsze.
Dodatkowo radzimy tymczasowo zrezygnować z wykonania nagrobka. To duży koszt (nawet kilkanaście tysięcy złotych), dlatego przy mocno ograniczonym budżecie warto wstrzymać się z tą inwestycją i spokojnie odłożyć na nią pieniądze.
Zasiłek pogrzebowy
Choć zasiłek pogrzebowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie pokryje wszystkich kosztów organizacji pogrzebu, to jednak stanowi spore wsparcie finansowe (wynosi dokładnie 4000 zł, natomiast mówi się o jego podwyższeniu).
O zasiłek pogrzebowy prosimy zapytać doradcę Zakładu Pogrzebowego Jakubisiak, świadczącego usługi pogrzebowe w Warszawie Mokotów, Ochota, Ursynów i Śródmieście. Istnieje możliwość obniżenia kosztów pogrzebu o kwotę zasiłku.